Ndërlidhjet

Biden do të bisedojë me Xi për Korenë e Veriut


Lideri amerikan, Joe Biden, dhe ai kinez, Xi Jinping.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka arritur në Azi, dhe është zotuar se do t’i kërkojë liderit kinez, Xi Jinping, të frenohet në Korenë e Veriut, kur të takohen në takimin e parë kokë më kokë në samitin e G20-s që mbahet javën e ardhshme.

Biden u takua me liderët e Azisë Juglindore para se të takohet me hologun kinez të hënën në Bali.

Takimi mes dy fuqive vjen pas një sërë testimesh të raketave të kryera nga Koreja e Veriut, që kanë rritur frikën se Phenjani mund të kryejë shpejtë testimin e shtatë bërthamor.

Në takimin me liderin kinez, Biden do t’i thotë atij se Kina – aleatja kryesore e Koresë së Veriut – ka “interes për të luajtur rol konstruktiv që Koreja e Veriut të përmbahet nga tendencat e këqija”, tha për gazetarët këshilltari për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

Biden po ashtu do t’i thotë Xi-së që nëse lëshimet e raketave nga Koreja e Veriut shpeshtohen “kjo do të nënkuptojë prezencë më të fortë ushtrake dhe të sigurisë së SHBA-së në rajon”.

“Koreja e Veriut përfaqëson kërcënim jo vetëm për Shtetet e Bashkuara, jo vetëm për Korenë e Jugut dhe Japoninë, por për paqen dhe stabilitetin në mbarë rajonin”, tha Sullivan.

Por, sipas Sullivanit, i takon Kinës nëse dëshiron që të rrisë prezencën në Korenë e Veriut.

Biden dhe Xi gjatë samitit të G20-s do të flasin përtej politikave të brendshme.
Përveç me liderin kinez, Biden do të takohet me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, para se të niset për samitin e APEC-ut.

Në samitin e G20-s nuk do të marrë pjesë presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili është përballur me dënime dhe sanksione nga Perëndimi për shkak të pushtimit të Ukrainës. Në vend të Putinit, Rusinë në këtë samit do ta përfaqësojë ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov.

Ndërkaq, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, pritet të marrë pjesë virtualisht në samitin e G20-s.

XS
SM
MD
LG