Ndërlidhjet

Shtëpitë e sigurta, shtëpi të dyta për të mbijetuarat e dhunës në familje


Shtëpitë e sigurta, shtëpi të dyta për të mbijetuarat e dhunës në familje
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:33:04 0:00

Në Kosovë janë shtatë strehimore, që njihen si shtëpi të sigurta. Ato janë portë për të gjitha gratë, të cilat janë viktima të dhunës në familje dhe vendosin të largohen nga shtëpitë ku përjetojnë dhunën, si dhe për fëmijët e tyre. Erblina Dinarama udhëheq njërën nga këto strehimore, në Gjakovë. Në këtë episod të podkastit Libertas, ajo ndan me ne detaje të shërbimeve që ofrohen në strehimore, duke nisur nga strehimi, kujdesi për mirëqenien e shëndetit mendor e deri te pavarësimi i të mbijetuarave të dhunës.

XS
SM
MD
LG