Ndërlidhjet

Katër raste të reja me koronavirus në Kosovë


Klinika Infektive në Prishtinë
Klinika Infektive në Prishtinë

Në Kosovë u regjistruan të enjten edhe katër persona të infektuar me koronavirus.

Rastet e reja pozitive rezultuan pas testimit të 1,476 mostrave, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë e Kosovës, duke u thirrur në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

Sipas njoftimit, në 24-orëshin paraprak u shëruan pesë pacientë, ndërsa raste aktive mbeten 106.

Kosova ka regjistruar në total 107,883 raste me koronavirus.

Prej tyre, 2,264 pacientë kanë vdekur dhe 105,514 janë shëruar.

Minsitria e Shëndetësisë po ashtu njoftoi se në 24 orët e kaluara 11,513 qytetarë janë vaksinuar kundër koronavirusit.

Numri i qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë ka arritur në 293,693.

Vaksinimi masiv në Kosovë ka nisur më 15 qershor.

Nga data 13 korrik, Ministria e Shëndetësisë ka vendosur që të gjithë personat mbi 18 vjeç mund të regjistrohen dhe të vaksinohen kundër koronavirusit.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG