Ndërlidhjet

Soltes: Ka ende kohë të binden disa vende të BE-së për liberalizimin e vizave


Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Soltes

Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Soltes ka thënë se “nuk duhet lejuar që të ketë aparteid me vizat për Kosovën”. Ai i ka thënë Radios Evropa e Lirë se nuk i din arsyet pse disa vende anëtare të Bashkimit Evropian refuzojnë të japin pëlqimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Komentet e eurodeputetit slloven, pasojnë deklaratat e ditëve të fundit të disa zyrtarëve të Bashkimit Evropian se heqja e vizave për qytetarët e Kosovës mund të merr më shumë kohë sesa që pritej. Pritjet ishin që liberalizimi i vizave të merrte dritën e gjelbër në dhjetor të këtij viti, por kohët e fundit janë shtuar zërat skeptik brenda BE-së rreth kësaj mundësie.

Megjithatë ai shpreson se kjo çështje do të jetë në agjendën e Këshillit të Ministrave në dhjetor të këtij viti.

“Padyshim se deri atëherë ka ende kohë për t’i bindur vendet anëtare për rëndësinë e garantimit të Kosovës dhe qytetarëve të saj, për mundësinë e liberalizimit të vizave”, tha Soltes.

“Kjo është e nevojshme pasi edhe ka qenë pjesë e kushteve të cilat BE-ja i kishte kërkuar nga Kosova dhe të cilat janë plotësuar nga ana e saj”, theksoi ai.

“Procesi në vazhdim, i cili fillimisht u miratua nga Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian, tash i mbetet Këshillit të Ministrave që ta përmbush pjesën e vet”, theksoi Soltes.

Kosova kishte numrin më të madh të kritereve që duhej plotësuar për t’u përfshirë në Zonën e Schengenit, që nënkupton zonën e lëvizjes së lirë pa viza brenda BE-së. Ndër kushtet kryesore, Kosova kishte ratifikimin e Marrëveshjes me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit dhe kriterin e luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit. Të dy këto kritere, sipas Komisionit Evropian janë plotësuar gjatë këtij viti.

Por, pavarësisht këtij fakti, disa vende të BE-së, të ndër të cilat edhe Gjermania, Franca e Holanda, kanë shprehur rezervat e tyre për të mbështetur heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës.

Sidqoftë, pritet që të shihet nëse Këshilli i Ministrave do ta përfshijë në agjendë vendimmarrjen për liberalizimin e vizave gjatë muajit të ardhshëm.

Hashtag: Diskutimi i 'pafund' për vizat

Në fillim të dhjetorit, në Prishtinë pritet që të qëndrojë edhe Komisioneri i BE-së për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johannes Hahn, kur edhe mund të qartësohet sado pak nëse ky proces do të përmbyllet gjatë këtij viti.

XS
SM
MD
LG