Ndërlidhjet

Tërmet i fuqishëm në Greqi, dridhjet ndihen edhe në Kosovë


Ilustrim.
Ilustrim.

Një tërmet prej 5.5 shkallësh të Rihterit goditi Greqinë mbrëmjen e 9 janarit. Ky tërmet i fuqishëm u ndje edhe në shtetet fqinje, përfshirë edhe Kosovën.

Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare epiqendra e tërmetit ishte 4 kilometra në verilindje të Florinës në Greqi dhe 119 kilometra në lindje të Elbasanit në Shqipëri.

Tërmeti u ndje edhe në Shqipëri dhe Maqedoni të Veriut.

Thellësia e tërmetit që goditi në orën 21:43 ishte 10 kilometra.

Ende nuk ka raportime për dëme eventuale nga tërmeti.

XS
SM
MD
LG