Ndërlidhjet

Toka rreth Manastirit të Deçanit, rruga shumëvjeçare drejt zgjidhjes së kontestit


Toka rreth Manastirit të Deçanit, rruga shumëvjeçare drejt zgjidhjes së kontestit
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur më 13 mars se Qeveria e tij i ka kërkuar Agjencisë Kadastrale të Kosovës që ta zbatojë vendimin e vitit 2016 të Gjykatës Kushtetuese lidhur me pronën rreth Manastirit të Deçanit. Ky kontest pronësor, që thuhet se qëndron mes Kosovës dhe anëtarësimit në Këshillin e Evropës, ka nxitur mosmarrëveshje të shumta ndër vite.

XS
SM
MD
LG