Ndërlidhjet

Mes urrejtjes dhe pamundësisë për integrim


Mes urrejtjes dhe pamundësisë për integrim
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Muajve të fundit kanë ndodhur disa sulme fizike ndaj qytetarëve të komuniteteve joshumicë në Kosovë. Rasti më i fundit është rrahja e një vajze tetëvjeçare egjiptiane nga një 29-vjeçar në fshatin Gurrakoc të Istogut. Më herët, një fëmijë 12-vjeçar rom u gjet i vdekur pasi ishte abuzuar seksualisht, ndërkohë që një grua rome u rrah dy herë publikisht, në Lipjan dhe Ferizaj. Qytetarët e komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptian thonë se janë pre e urrejtjes dhe se askush s’po i ndihmon për ta kaluar këtë situatë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG