Ndërlidhjet

“Varrosja” e lumenjve në emër të fitimit të energjisë


“Varrosja” e lumenjve në emër të fitimit të energjisë
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:05:33 0:00

Kosova ka shumë pak kapacitete ujore, por po ndërton dhjetëra hidrocentrale. Banorët që jetojnë buzë rrjedhës së lumenjve, shprehen të dëshpëruar për faktin se po u shkatërrohen lumenjtë para syve. Punime intensive janë duke u kryer në hidrocentralet e Shtërpcës, ku pati kundërshtim disavjeçar për shkak të dëmeve që po i shkaktohen natyrës. Derisa shoqëria civile po kërkon ndaljen e punimeve, në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit, thonë se punimet do të vazhdojnë pasi gjithçka është sipas planit dhe duke i respektuar kriteret ligjore.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG