Ndërlidhjet

Militantët e IS-it shkatërrojnë xhaminë ikonë të Mosulit


Militantët e Shtetit islamik kanë hedhur në erë xhaminë Grand al-Nuri në Mosul dhe minaren e saj të veçantë.Kjo xhami ishte ndërtuar në vitin 1172.Minarja e saj është njohur si Al-Hadba, ose “gungë” , pasi ka anuar kah njëra ana, si Kulla e Pizës në Itali. Udhëheqësi i IS-it, Abu Bakr al-Baghdadi, është shfaqur në xhaminë Grand al-Nuri në korrik të vitit 2014, për të shpallur formimin e “kalifatit islamik”. (Video: Reuters)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG