Ndërlidhjet

VATIKAN


Papa Benedikti i XVI po takohet në rezidencën e tij verore në afërsi të Romës me udhëheqës të bashkësisë myslimane në përpjekje për të sqaruar situatën e krijuar pas citimit nga ana e Papës së një perandori bizantin ku fyhej profeti Muhamet. Në takim marrin pjesë dhe mbi 20 përfaqësues të vendeve myslimane si Irani, Turqia, Lidhja Arabe.
Selia e shenjtë ka bërë të ditur se Papa synon të ndërtojë një dialog mes besimeve fetare.
XS
SM
MD
LG