Ndërlidhjet

BRUKSEL


Komisioni Evropian i ka dhënë sot dritën e gjelbërt për pranim në familjen evropiane Rumanisë dhe Bullgarisë në janar të vitit 2007. Kështu bëri të ditur kryetari i Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso, pas takimit në Strasburg të Francës.
"Në fakt Bullgaria dhe Rumania, janë faza e fundit e zgjerimit që ka mundësuar riunifikimin e Evropës. Më duhet të them se nuk jemi të gatshëm të integrojmë anëtarë të ri të cilët nuk i kanë plotësuar reformat prioritare institucionale", ka thënë Barroso.
XS
SM
MD
LG