Ndërlidhjet

BEOGRAD


Ministrat dhe deputetët e Partisë Liberale G17 plus, që është në koalicion qeveritar me partinë e kryeministrit Vojisllav Koshtunica, kanë dhënë dorëheqje sot nga postet, pasi Beogradi ka dështuar t'a arrestojë të kërkuarin e Hagës Ratko Mlladiç. Kjo parti, udhëheqë me financat, shëndetësinë, bujqësinë dhe postin e zëvendëskryeministrit. I pyetur nëse largimi nga koalicioni do të çoi në rënien e Qeverisë, ministri i Financave Mllagjan Dinkiç u shpreh, "pyetni eksperët ligjor". Ai shtoi se "dorëheqja e tyre është form e presionit që zgjedhjet të mbahen më 17 dhjetor".
XS
SM
MD
LG