Ndërlidhjet

PRAGË


Sot shënohet pesë vjetori i fillimit të sulmeve ushtrake të Shteteve të Bashkuara ndaj Afganistanit, si përgjigjje ndaj sulmeve terrroriste të 11 shtatorit në SHBA. Presidenti amerikan George Bush tha se fillimi i operacioneve ushtarake në Afganistan, ka qenë fillimi i misionit të quajtur "Operacioni i Lirisë së Qëndrueshme".
"Ushtria amerikane ka filluar sulmet kundër kampeve të terroristëve të Al-Kaidës dhe instalimit të regjimit taliban në Afganistan. Këto aksione të përgatitura me kujdes, kanë për qëllim të pengojnë shfrytëzimin e Afganistanit si bazë e operacioneve të terroristëve, si dhe për të goditur aftësinë ushtarake të regjimit Talibanë", tha Bush.
XS
SM
MD
LG