Ndërlidhjet

PRISHTINË


Qartësia e statusit të Kosovës dhe garancitë për Mitrovicën janë brenga kryesore e delegacionit të Kosovës tha sot Veton Surroi me t’u kthyer nga Shtetet e Bashkuara, ku u takua edhe me zëvendësen e ndihmës sekretarit të shtetit, Rosemarie di Carlo.
Ai tha se ishte i inkurajuar nga vendosmëria amerikane për procesin lidhur me statusin, por tha se Kosova nuk guxon të rrijë duarkryq dhe ta presë statusin.
"Për ne është me rëndësi që Ahtisari ta dorëzojë pakon e tij në fund të vitit, në mënyrë që të hyjmë në binarët institucionalë të Këshillit të Sigurimit", tha Surroi.
XS
SM
MD
LG