Ndërlidhjet

MADRID


Sot mbushen 125 vjet nga lindja e Pablo Picasso, njërit nga figurat më të njohura të shekullit XX.
Picasso lindi në Malaga të Spanjës dhe prodhoi mijëra piktura, ilustrime, dhe skulptura. Bashkë me George Braque, ai njihet si themelues i kubizmit.
Picasso vdiq në vitin 1973.
XS
SM
MD
LG