Ndërlidhjet

UASHINGTON


"Rezultati i procesit për statusin duhet të jetë i pranueshëm për popullin e Kosovës, dhe siç thanë ministrat e jashtëm të Grupit të Kontaktit, në muajin shtator, duhet bërë të gjitha përpjekjet që një zgjidhje e negociuar të arrihet brenda vitit 2006", tha zëdhënësi i Departamentit amerikan të shtetit, Sean McCormack dhe shtoi se "kjo është politika jonë". I pyetur që t'i komentoj deklaratat e të dërguarit amerikan, Frank Wisner në Prishtinë, ai tha se "nuk ka ndryshime në qasjen e Shteteve të Bashkuara ndaj procesit për statusin e Kosovës".
XS
SM
MD
LG