Ndërlidhjet

ABUXHA


Nga përplajsja e një aeroplani afër kryeqytetit të Nigerisë, janë vrarë 97 vetë brenda në aeroplan dhe 6 të tjerë në terrenin ku ai u rrëzua. Aeroplani i tipit Boing 737, i aerokompanisë lokale ADC, që duhej të fluturonte për në qytetin Sokoto, u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga pista dhe shpërtheu në flakë. Punëtorët shëndetësorë kanë thënë se 7 vetë kanë shpëtuar, por njëri është ende në rrezik jete. Raportohet se në mesin e të vrarëve nga kjo përplasje ishte edhe Ibrahim Muhammadu Maccido, që konsiderohet lider shpirtëror i afro 60 milionë myslimanëve të Nigerisë. Në aeroplan ishin edhe shumë zyrtarë të lartë të Nigerisë. Presidenti Olusegun Obasanjo ka urdhëruar hetime të gjëra lidhur me këtë rast.
XS
SM
MD
LG