Ndërlidhjet

BAGDAD


Forcat e Shteteve të Bashkuara në Irak njoftuan se iu kanë rezistuar dy sulmeve duke vrarë 17 kryengritës. Me këtë rast janë arrestuar tre militantë të dyshuar. Kjo dhunë ndodhi sot më herët gjatë ditës, në vendin Balad, që është në veri të Bagdadit. Nga rastet e tjera të dhunës në Irak, po veçojmë se në Bakuba janë vrarë dy policë, ndërsa në Diwaniyah, që është në jug të Bagdadit, persona të armatosur kanë vrarë përcjellësin e kryeminsitrit, Nuri al-Maliki. Në kohën e sulmit kryeministi al-Maliki nuk ishte në veturë. Në Bagdad janë gjetur trupat e pajetë të një folëse të televizionit shtetëror të Irakut dhe të shoferit të saj.
XS
SM
MD
LG