Ndërlidhjet

BAGDAD


Së paku 30 veta janë vrarë dhe 60 janë plagosur pas një shpërthimi në Sadr City të Bagdadit, pjesë e banuar kryesisht me myslimanë shiitë. Ndërkohë, me vrasjen e një marinsi gjatë luftimeve në provincën Anbar, ka arritur në 100 numri i ushtarëve amerikanë të vrarë në Irak, vetëm gjatë muajit tetor.
Në zhvillime të tjera, Ministri i Jashtëm Irakian Hoshijar al-Sebari tha se Bagdadi po planifikon të kërkojë nga Këshilli i Sigurimit zgjatjen edhe për një vit të mandatit të forcave të koalicionit të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG