Ndërlidhjet

ATHINË


Greqia do të bllokoj ambiciet e Maqedonisë për anëtarsim në Bashkimin Evropian dhe NATO, përderisa nuk arrihet kompromis rreth emrit zyrtar të Maqedonisë, ka thënë kryeministri grek Kostas Karamanlis. "Liderët nga vendi fqinj, duhet ta përcaktojnë emrin dhe të kthejnë përgjigjje pozitive ndaj qëndrimit grek", tha Karamanlis.
Ai shtoi se në rrugën drejt anëtarsimit në BE dhe NATO është e domosdoshme të arrihet kompromis nga të dyja palët.
XS
SM
MD
LG