Ndërlidhjet

BRATISLLAVË


Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova e "ka arritur pavarësinë në vitin 1999, dhe se kjo duhet të definohet me status final". Këto komente ai i bëri në intervistën për gazetën sllovake "Pravda". Zoti Thaçi tha se Kushtetuta e re e Serbisë paraqet çështje të brendshme, nga e cila disa politikanë të atjeshëm po përpiqen të krijojnë kapital politik. Ai u shpreh se "pavarësia e Kosovës do të jetë e dobishme për rajonin". Hashim Thaçi disa herë e përsëriti se "nuk ekziston shqiptar i Kosovës që do të meritonte të gjendej në Hagë".
XS
SM
MD
LG