Ndërlidhjet

VJENË


Kombet e Bashkuara do ta shtyjnë vendimin për përcaktimin e statusit të Kosovës, deri pas zgjedhjeve parlamentare në Serbi që pritet të mbahen më 21 janar të vitit të ardhshëm, ka thënë i dërguari i posaçëm i OKB-së për statusin Martti Ahtisaari, në një deklaratë për shtyp.
Ky vendim është marrë sot pas takimit të përfaqësuesve të Grupit të Kontaktit dhe Ahtisaarit në Vjenë.
"Pas shpalljes së presidentit Tadiç se zgjedhjet parlamentare do të mbahen më 21 janar 2007, dhe pas konsultimeve me Grupin e Kontaktit, kam vendosur që propozimin tim për statusin e Kosovës ta shpallë menjëherë pas zgjedhjeve në Serbi", ka thënë Ahtisaari.
XS
SM
MD
LG