Ndërlidhjet

LONDËR


Ekspertë të NATO-s kanë paralajmëruar aleancën veri atlantike se Rusia mund të përpiqet të krijojë një kartel global të gazit për t'i përforcuar pozicionet e saj në marrëdhëniet me Evropën.
Financial Times, shkruan se një studim konfidencial i Komitetit ekonomik të NATO-s ka paralajmëruar se kartelin e gazit, të ngjashëm me OPEC-un, Rusia synon ta krijojë bashkë me Algjerinë, Katarin, Libinë, vendet e Azisë Qëndore dhe ndoshta Iranin.
XS
SM
MD
LG