Ndërlidhjet

RIGË


Sot në Rigë të Letonisë filloi samiti dyditësh i NATO-s. Në një fjalim para fillimit të samitit, presidenti amerikan, George Bush tha se në samitin e ardhshëm në vititn 2008, "ne shpresojmë të paraqesim ftesa shtesë për vendet që janë të gatshme për anëtarësim". Ai mëtutje u shpreh se "sot Kroacia, Maqedonia dhe Shqipëria, marrin pjesë në planin aksional të anëtarësimit të NATO-s dhe SHBA-ja i mbështet aspiratat e tyre për t'ju bashkuar aleancës atlantike". Sekretari i përgjithshëm i aleancës, Jaap de Hoop Scheffer tha se viti 2008 do ta gjejë NATO-n me më pak trupa në Kosovë, ndërsa deri atëherë, Ballkani do të ketë lëvizur shumë më afër aleancës veriatlantike.
XS
SM
MD
LG