Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan George Bush sot u zotua se do të kërkojë marrëveshje dypartiake për kursin e mëtejmë të aksioneve në Irak.
Në fjalimin e përjavshëm të radios, Bush e ripërsëriti mbështetjen e tij për kryeministri irakian Nuri al-Maliki, dhe tha se Shtetet e Bashkuara nuk po synojnë një "tërheqje të turpshme" nga Iraku.
Raporti dypartiak për Irakun pritet të bëhet publik të mërkurën më 6 dhjetor nga ish Sekretari i Shtetit, James Baker.
XS
SM
MD
LG