Ndërlidhjet

BAGDAD


Zëdhënësi i Ushtrisë Amerikane tha se qeveria irakiane do ta ketë komandën e trupave të veta ushtarake nga mesi i vitit të ardhshëm. Gjeneral-majori Uilliam Kalduell i bëri këto komente derisa po diskutonte detajet e marrëveshjes ndërmjet presidentit amerikan George Bush dhe kryeministrit irakian Nuri al-Maliki.
Në zhvillime të tjera në Irak, militantët vranë sot së paku 40 veta në sulme të ndryshme, përfshi një ushtar amerikan dhe plagosjen e 5 të tjerëve.
XS
SM
MD
LG