Ndërlidhjet

SANTIAGO


Vdekja e ish diktatorit të Kilit Augusto Pinochet ka shkaktuar ndarje të thellë në këtë vend të Amerikës jugore. Pinochet e mori pushtetin më 1973 me grusht-shtet ushtarak dhe sundoi deri në vitin 1990. Ai vdiq të dielën në moshën 91 vjeçare.
Pas njoftimit për vdekjen, mijëra njerëz dolën në rrugët e kryeqytetit Santiago. Mbështetësit thanë se ai e shpëtoi Kilin nga komunizmi, ndërsa kundërshtarët e shënuan vdekjen me kremtime.
XS
SM
MD
LG