Ndërlidhjet

RAMALLAH


Presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmud Abbas ka shprehur "keqardhje" për sulmin ndaj autokolonës së kryeministrit Ismail Haniya në Gaza.
Hamasi e akuzoi gardën presidenciale se ka hapur zjarr në përpjekje për të vrarë kryeministrin Haniya, kur ai kalonte në vendkalimin kufitar me Egjiptin.
Më herët, Izraeli nuk lejoi që Haniya të kthehet në Gaza me "ndihmat dhjetëra miliona dollarëshe".
Izraeli, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kanë vendosur sanksione Hamasit për shkak se grupi refuzon të heqë dorë nga dhuna dhe të njohë Izraelin.
XS
SM
MD
LG