Ndërlidhjet

TBILISI


Rusia edhe zyrtarisht i ka dorëzuar Gjeorgjisë bazën e vet ushtarake në Tbilisi, që është hapi kryesor drejt tërheqjes së forcave ruse nga ky vend. 340 ushtarët e fundit rusë janë larguar mbrëmë nga Tbilisi.
Për herë të parë pas 200 vitesh, kryeqendra e Gjeorgjisë Tbilisi është pa ushtarë rusë.
Në Gjeorgji mbeten edhe dy baza ushtarake ruse në qytetin Ahkal-kalaki dhe në portin Batumi.
Gjeorgjia akuzon Moskën se mbështet rajonet separatiste të Abkhazisë dhe të Osetisë Jugore, ndërsa Kremlini kundërshton afrimin e këtij vendi me Perëndimin.
XS
SM
MD
LG