Ndërlidhjet

ASHGABAT


Shtetet e Bashkuara shfaqën shpresën për një kalim "paqësor dhe stabil" të pushtetit në Turkmenistan, pas vdekjes së presidentit Saparmurat Nijazov.
Ndihmës Sekretari i Shtetit Richard Boucher tha se Uashingtoni gjithashtu shpreson për një "fillim të ri" në lidhjet me Ashgabatin.
Boucher i bëri këto komente në Turkmenistan, ku mori pjesë në varrimin e presidentit Nijazov.
Ai u takua edhe me ushtruesin e detyrës së presidentit, Gurbanguly Berdymukhamedov.
Uashingtoni e ka kritikuar Nijazovin për abuzimin e të drejtave të njeriut gjatë sundimit të tij 21 vjeçar.
XS
SM
MD
LG