Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Forca të Etiopisë dhe të qeverisë së Somalisë kanë pushtuar qytetin Jouar, që lidh rrugën kryesore me kryeqytetin Mogadishu.
Kombet e Bashkuara ndërkaq nuk arritën marrëveshje rreth rezolutës e cila bën thirrje për ndërprerjen e menjëhershme të luftimeve në Somali.
"Konflikti në Somali tani përfshin forca të jashtme dhe përdorim të armëve të rënda tokësore dhe ajrore. Situata jo stabile, pa dyshim kërkon përpjekje serioze për vazhdimin e bisedimeve paqësore", tha i dërguari i posaçëm i KB-së për Somalinë, Fransua Lonseny Fall.
XS
SM
MD
LG