Ndërlidhjet

KRAFORD/TEKSAS


Kancelarja gjermane Angela Merkel takohet më 4 janar në Uashington me presidentin George Bush.
Në fokus të takimit do të jenë diskutimet rreth situatës në Afganistan, Irak, ambiciet bërthamore të Iranit, situata në Liban dhe përpjekjet për përcaktimin e statusit final të Kosovës, kanë bërë të ditur zëdhënësit e të dy liderëve.
Roli i Gjermanisë në vitin 2007 do të jetë mjaft i rëndësishëm pasi merr presidencën e rradhës së BE-së dhe Grupit të 8 vendeve më të industrializuara.
XS
SM
MD
LG