Ndërlidhjet

Merkel: Kosova sui generis


Situata në Kosovë është e ndryshme dhe nuk duhet krahasuar me vende të tjera, tha kancelarja gjermane Angela Merkel.
Merkel përsëriti se e ardhmja e Kosovës dhe Serbisë është në Evropë.

" E gjithë situata në Ballkanin Perëndimor mund të mbahet e qetë dhe paqësore nëse ne e mbajmë të hapur prespektivën evropiane si për Serbinë dhe për Kosovën", tha Merkel për gazetarët.

Ajo shtoi se Kosova është një rast "sui generis".
XS
SM
MD
LG