Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

ZAGREB


Sipas rezultateve të para të Komisionit shtetëror zgjedhor, presidenti aktual Stipe Mesiq fitoi më së shumti vota 49.03% në zgjedhjet e djeshme presidenciale në Kroaci. Por kjo nuk mjaftoi që ai të shpallet fitues meqë kërkohet që në rrethin e parë të zgjedhjeve fituesi të ketë mbi 50% të votave. Kështu në rundin e dytë, që mbahet më 16 janar, do të garojnë zoti Mesiq dhe Jadranka Kosor, nga Bashkësia Demokratike Kroate, që aktualisht është zëvendës kryeministre. Në zgjedhjet e djeshme presidenciale në Kroaci pjesëmarrja në votime ishte 51%.
XS
SM
MD
LG