Ndërlidhjet

XHAKARTË


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se mund të ndodhë një "katastrofë shëndetësore" në vendet e Azisë Jugore te prekura nga cunami, nëse nuk sigurohet uji i pijshëm.
Organizata vlerëson se 500 mijë njerëz janë lënduar nga përmbysja e para 9 ditëve, që la të vdekur 150 mijë të tjerë.
Shtetet nga tërë bota po rrisin ndihmat humanitare për viktimat e cunamit.
Sekretari amerikan i shtetit Colin Powell ishte në Tajlandë dhe Indonezi për të vlerësuar për së afërmi dëmet.
"Shtetet e Bashkuara do të bëjnë çdo gjë që është e mundur për të ndihmuar popullin e vendeve të rajonit që kanë pësuar nga cunami", ka thënë Powell.
Ndërkohë, edhe qeveria e Shqipërisë është solidarizuar me viktimat e cunamit duke shpallë të mërkurën ditë zie.
XS
SM
MD
LG