Ndërlidhjet

VARSHAVË


Ministri polak i Mbrojtjes, Jerzy Szmajdzinski, ka deklaruar se trupat amerikane dhe polake kanë shpëtuar qendrën arkeologjike në Babilon të Irakut, e cila po të mos ishin ushtarët amerikanë do ishte grabitur si muzeumet e tjera të Irakut.
Këto deklarata synojnë të hedhin poshtë raportin e fundjavës të publikur nga Muzeu britanik, sipas të cilit, trupat amerikane kanë dëmtuar rëndë qytetin antik, duke ngritur një kamp ushtarak në rënojat e tij në prill të 2003.
Edhe ministri irakian i kulturës e ka cilësuar gabim të rëndë ngritjen e bazës ushtarake në një qendër arkeologjike.
XS
SM
MD
LG