Ndërlidhjet

BANDA ACE-INDONEZI


Tensionet në rritje mes rebelëve dhe forcave qeveritare në rajonin e Aces në Indonezi po rrisin shqetësimin për ecurinë e aktiviteteve humanitare në këtë zonë, më e prekura nga katastrofa e tsunamit. Tsunami shkaktoi 160 mijë viktima në këtë rajon.
Burimet indoneziane flasin për vrasjen e 120 rebelevë në dy javët e fundit, derisa militantët kanë akuzuar qeverinë për prishjen e armëpushimit. Tensionet lidhen me kërkesën për pavarësi të rajonit nga Indonezia.
XS
SM
MD
LG