Ndërlidhjet

KABUL


Së paku katër njerëz janë plagosur nga shpërthimi në një nga rrugët më të ngarkuara që gjendet mes bazës ushtarake amerikane dhe asaj britanike në lindje të kryeqytetit afgan, Kabul.
Shpërthimi ndodhi afro tre javë pas goditjes për vdekje ndaj një qytetari skocez, duke shënuar sulmin e parë vdekjeprurës të këtij lloji ndaj një punonjësi humanitar që nga rënia e talibanëve tre vjet më parë.
Në të tjera zhvillime qeveria amerikane ka ndarë mbi 80 milionë dollarë të rinovojë dhe zgjerojë bazat ajrore në Afganistan.
XS
SM
MD
LG