Ndërlidhjet

BISHKEK


Presidenti i Ukrainës, Yushchenko dhe ai i Gjeorgjisë, Saakashvili i bënë thirrje popullit të Kirgizisë që të mos hyjë në konfrontime të tjera. Ky apel u përcoll nga ministri i jashtëm i Ukrainës, Boris Tarasyuk gjatë vizitës në Bishkek.
"Para një viti e gjysmë në rrugët e Tbilisit brohoritej: "Gjeorgjia është vend unik". Le të shpresojmë se edhe ju do të qëndroni të bashkuar" tha Tarasyuk i shoqëruar nga homologu gjeorgjian, Zurabishvili. Ndërkohë, Shefi i Organizatës për Bashkëpunim dhe Siguri në Evropë, Dimitrij Rupel sygjeroi që presidenti i përmbysur i Kirgizisë, Askar Akayev të jap dorëheqje.
"I kam përcjellur me vëmendje të madhe ngjarjet e javëve të fundit në Kirgizi dhe OSBE-ja ka qenë vigjilente rreth këtyre zhvillimeve" tha Rupel, gjatë vizitës së sotme në Bishkek.
XS
SM
MD
LG