Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ish këshilltari për Siguri Kombëtare Sandy Berger, i cili shërbeu nën administratën e ish presidentit Bill Clinton, është shpallur fajtor për nxjerrjen e disa dokumentave sekrete nga Arkivat Kombëtare.
Berger pranoi se kishte marrë kopje të 5 dokumentave nga Arkivat Kombëtare në fund të vitit 2003, për të përgatitur dëshminë e tij para komisionit, i cili i hetonte sulmet terroriste të 11 shtatorit, 2001.
Berger tha se kishte bërë një gabim të ndershëm, dhe se nuk kishte gjykuar drejtë.
XS
SM
MD
LG