Ndërlidhjet

VJENË


Irani dëshiron të zhvillojë programet për prodhimin e energjisë bërthamore, e cila do përdoret vetëm për qëllime paqësore dhe jo për bomba, ka deklaruar presidenti iranian, Mohamed Khatami, gjatë takimit në Vjenë më homolgun e tij austriak, Heinz Fischer.
Këto deklarata erdhën pas propozimit të Britanisë, Francës e Gjermanisë, që i jep Iranit garanci në fushën e tregtisë dhe sigurisë në shkëmbim të ndalimit të programeve bërthamore.
XS
SM
MD
LG