Ndërlidhjet

BAGDAD


Së paku 5 veta janë plagosur, mes të cilëve tre policë, pas një shpërthimi pranë burgut Abu Graib në Bagdad.
Ky sulm vjen pas luftimeve të së shtunës mes kryengritësve dhe forcave amerikane e irakaine të sigurisë, ku gjatë luftimeve mbetën të vrarë 50 rebelë.
Nga këto luftime rreth 44 ushtarë amerikanë dhe 13 të burgosur mbetën të plagosur. Në këtë burg besohet se gjenden rreth 3'400 të burgosur arabë.
XS
SM
MD
LG