Ndërlidhjet

VEIMAR


Kancelari gjerman Gerhard Schroeder tha sot se bota asnjëherë nuk duhet të lejojë që të harrohen tmerret e nazistëve. Këtë koment ai e bëri në ceremoninë me rastin e 60 vjetorit të çlirimit të kampit të përqendrimit Buçenvald, i hapur nga nazistët në vitin 1937. Rreth 56.000 persona janë vrarë në këtë kamp, që u çlirua nga amerikanët në vitin 1945.
Schroeder tha se Gjermania nuk do të lejojë përsëritjen e dhunës, anti semitizmit dhe racizmit.
XS
SM
MD
LG