Ndërlidhjet

PEKIN


Presidenti i Kinës, Hu Jintao ka kërkuar që Japonia, të "reflektoj seriozisht" lidhur me historinë e saj gjatë Luftës dhe që kërkim faljen nga qeveria ta vazhdoj me aksione. Agjencia zyrtare kineze e lajmeve, Hsinhua sot raporton se presidenti Jintao ka kërkuar nga kryeminsitri i Japonisë, Koizumi që ta diskutoj vizitën e tij kundërthënëse në një tempull që nderon të vdekurit japonezë në Luftë. Junichiro Koizumi, që këtë javë shprehu "keqardhje të thellë" të Japonisë për aksionet e saj gjatë Luftës, u ka thënë gazetarëve se takimi i tij i djeshëm me zotin Hu Jintao ishte "i sinqertë dhe kuptimplotë".
XS
SM
MD
LG