Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shefi i shtamadhorisë së ushtrisë amerikane, Richard Myers tha se sulmet nga kryengritësit në Irak kanë shënuar rritje gjatë javëve të fundit dhe kanë arritur nivelin e para një viti. Në këtë aspekt, mbrëmë në Pentagon, gjenerali Myers tha:
-Po, mendoj se analizat janë të tilla...në kuptimin e incidenteve numri është aty ku ishte para një viti.
Ai mëtutje tha se forcat e koalicionit të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara po fitojnë në Irak dhe, megjithqë numri i sulmeve mbetet i lartë, shumica prej tyre kanë pak ose kurrëfarë efektesh.
XS
SM
MD
LG