Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

ROMË


Italia dhe Shtetet e Bashkuara nuk kanë rënë dakord rreth përfundimeve të hetimit mbi vrasjen e agjentit të shërbimit italian të zbulimit, Nikola Calipari nga ushtarët amerikanë në Irak.
Calipari kishte mundësuar lirimin e Guiliana Sgrena, gazetares së rrëmbyer nga militantët, derisa automjeti që po udhëtonin për në aeroport u vu në qendër të zjarrit të patrullave amerikane.
Pavarësisht mosmarrëveshjeve, përmes një deklarate, Departamenti i Shtetit ka theksuar se dy vendet mbeten aleate të ngushta.
XS
SM
MD
LG