Ndërlidhjet

SANTIAGO


Si pasojë e tërmetit me fuqi prej 7.9 shkallësh të Rihterit që gjatë natës ka goditur Kilin verior, kanë vdekur të paktën 8 njerëz.
Tërmeti fillimisht e ka goditur rajonin verior të minierave duke shkatërruar disa ndërtesa në portin e Iquiqes, si dhe në qytetet Arica e Antofagasta.
Nga ky tërmet janë prekur edhe qyteti La Paz i Bolivisë, dhe rajonet në jug të Perusë.
XS
SM
MD
LG