Ndërlidhjet

BAGDAD


Aeroplanët amerikanë dhe forcat tokësore, sot kanë ndërmarrë një ofenzivë masive kundër kryengritësve dhe luftëtarëve të huaj në kufirin verior të Irakut afër Sirisë.
Kapiteni Jeffrey Pool tha se "Operacioni Shtiza" synon t'i neutralizojë kryengritësit dhe luftëtarët e huaj në rrethinën e qytetit Karabila, ku të shtunën e kaluar forcat amerikane vranë 40 kryengritës.
Në operacionin janë angazhuar rreth 1 mijë marinca amerikanë dhe trupa irakiane.
XS
SM
MD
LG