Ndërlidhjet

TEHERAN


Në Iran do të ketë dhe një javë fushatë zgjedhore për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, pas votimit të së premtes, ku asnjë nga kandidatët nuk fitoi shumicën e nevojshme. Ish-presidenti Rafsanxhani dhe kryetari i konservator i bashkisë së Teharanit, Ahmadinexhad, do ndeshen në turin e dytë. Rafsanxhani ka deklaruar se do jetë pragmatik, derisa kundërshtari i tij ka premtuar vazhdimin e politikave të njëjta.
Derisa Irani vazhdon të jetë në ethet e garës zgjedhore një tërmet me shkallë prej 5.3 ballësh në lindje të vendit, por nuk ka njoftime për viktima.
XS
SM
MD
LG