Ndërlidhjet

TOKIO


Kryeministri japonez Junichiro Koizumi ka fituar zgjedhjet parlamentare në Japoni. Lideri i opozitës Katsuja Okada pranoi humbjen dhe njoftoi se do të marrë përgjegjësinë duke dhënë dorëheqje nga drejtimi i partisë.
Koizumi kërkoi zgjedhje të reja, pasi parlamenti pat bllokuar planet e tij për të privatizuar sistemin kombëtar të postës. Ai ka thënë se zgjedhjet janë një referendum për programin e tij ekonomik.
XS
SM
MD
LG